19.02.2021

Očkování proti COVID-19

Vaše časté dotazy:

Pro koho je očkování vhodné?

Pro všechny, trvalou kontraindikaci k očkování má jen pár jedinců v republice. Neočkuje se jen při akutním horečnatém onemocnění či předchozí alergické reakci na vakcínu proti COVID-19 (což ještě nikdo nemámeJ).

Vzhledem k nedostatku vakcín a obrovskému množství zájemců existuje vládní prioritizace k očkování-nejdříve zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a lidé 80+. Od března snad lidé 70+ a učitelé.

Očkování je dobrovolné a zdarma včetně aplikace.

Prodělal jsem COVID-19. Jak s očkováním?

Očkuje se min. za 3 měsíce po pozitivním testu na COVID. Reálně bude ochrana po prodělaném COVID delší.

Bojím se nežádoucích reakcí po očkování.

Bývají  stejné jako po běžném jiném očkování- zejména bolest v místě vpichu, ev. zatvrdlina, teplota do 38st. Často není vůbec nic. Den po očkování se doporučuje být bez větší fyzické námahy. Pokud měl někdo někdy anafylaktickou reakci na jakékoli očkování, doporučuje se u COVIDu očkovat v nemocnici.

Jak se vakcína aplikuje?

Do svalu paže, většina vakcín proti COVID je 2 dávková, s intervalem mezi dávkami 21 dní u Pfizeru, 28 dní u Moderny a 3měsíce u Astra Zenecy.

Bude vakcína účinná?

Plná ochrana, čili signifikantní titry ochranných protilátek i přítomnost cytotoxických T-lymfocytů jsou deklarované 10-14 dní po 2. dávce. Nicméně již po 1.dávce se snižuje riziko nákazy dle typu vakcíny na 52-72%.

Jak dlouho ochrana vydrží-kdy bude ev.nutno se nechat přeočkovat?

Zatím nejsou k dispozici tvrdá data, předpokládá se nutnost přeočkování podobně jakou chřipky 1x ročně, navíc s výskytem nových mutací budou postupně vyvíjeny vakcíny reagující na aktuální antigenní strukturu původce.

 

Co když se po 1.dávce nakazím COVID-19?

Nechá se onemocnění proběhnout  a 2. dávka očkování se aplikuje 3měsíce po pozitivitě pacienta.

Nemohu z vakcíny získat COVID-19?

To je vyloučené, očkuje se vakcínami 3.řádu-genovými vakcínami a 2. řádu-subjednotkovými vakcínami.

Co mám udělat pro očkování?

Je-li očkování již povoleno ve Vaší věkové či profesní kategorii, registrujte se v centr. očkovacím systému či u svého praktika.

Očkují se děti, těhotné, kojící ženy?

Zatím ne, nejsou data o bezpečnosti a účinnosti.

Mám poruchu imunity.

Očkujte se s o to větším zájmem. Vaše tělo může vytvořit méně protilátek, ale lepší alespoň nějaká ochrana než žádná.

Můžu spojit očkování proti COVID -19 s očkováním proti jiné chorobě?

T.č. není doporučeno.

 

Očkování je naší jedinou šancí, jak se vrátit k předkovidovému životu. Prosím  dejte se všichni očkovat. Žádná vakcína nechrání 100%, i po očkování bude nutné dodržovat preventivní opatření-RRR (ruce, roušky, rozestupy). V budoucnu bude asi certifikát o provedeném očkování, kteří všichni plně očkovaní obdrží mailem, vstupenkou na kulturní a sportovní akce, do letadla, na cesty do zahraničí atd.  A pokud řešíme očkování proti COVID-19, jste všichni naočkovaní proti dalším smrtelným respiračním infekcím-chřipce, pneumokokům a černému kašli? Vše možno v naší ordinaci.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.