13.9.2022

Očkování proti chřipce a COVID-19

 

Vážení klienti, zítra ve středu 14,9, nám přivezou vakcíny proti chřipce a COVIDu.

Proti chřipce tradičně vakcína vaxigrip tetra, zdarma pro klienty nad 65 let a mladší pac. s vyjmenovanými chronickými onemocněními. Ostatním nabízíme očkování proti chřipce za úhradu, vakcína zde v ordinaci. Vzhledem k tomu, aby ochrana vydržela po celou chřipkovou sezonu, je vhodné očkovat nejlépe v říjnu a listopadu (nyní v září zcela výjimečně, po individ. domluvě).

Očkování proti chřipce zdarma

Nárok na očkování proti chřipce zdarma z veřejného zdravotního pojištění mají tyto rizikové skupiny:

  • senioři nad 65 let
  • pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater, dále diabetici, pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk
  • osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií
 • osoby umístěné v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem

Očkování proti COVID-19

Objednala jsem inovované vakcíny COMIRNATY ORIG/OMICRON BA1 od firmy Pfizer. Poskytují velmi dobrou ochranu proti závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci pro COVID-19, jsou velmi dobře účinné i na všech cca 50 mutací omikronu. Od standardní Comirnaty vakcíny (a ostatních dosud dostupných vakcín proti COVID-19) se liší zvýšenou protekcí proti mutaci omikron. Nejsou určeny pro primovakcinaci. Pokud je tedy mezi Vámi někdo, kdo dosud nebyl očkován proti COVID -19 a nyní by měl zájem, musí se obrátit na očkovací centrum. Naše vakcína je určena pouze k přeočkování, a to po jakékoli vakcíně (Comirnaty, Spikevax, Janssen)-jako 3. či 4. dávka očkování proti COVID-19. Popisované nežádoucí účinky po očkování inovovanou bivalentní vakcínou jsou velmi podobné jako po standardní COVID vakcíně, většina z očkovaných neměla žádné, max. bolest v místě vpichu, teplota do 38st. a únava do 24 hod. po očkování. Vakcíny jsou opět distribuovány v lahvičkách po 6 dávkách, čili je nutné objednání, musíme tvořit z klientů šestice. Je indikovaná pro všechny, kdo se chtějí chránit proti koronaviru, obzvláště je doporučena pro jedince nad 65 let a chronicky nemocné. Očkování není povinné. Je pro všechny zdarma.

 Na každé očkování musí být klient min. 14 dní zdráv-bez rýmy, kašle, teploty atd.

Ještě doplnění:

přeočkování proti COVIDu je doporučeno každému, zejména:

- osobám nad 60 let,

- chronicky nemocným,

- klientům a pracovníkům sociální péče

- zdravotníkům pečujícím o imunosuprimované pacienty.

 Cena za očkování proti chřipce pro samoplátce (vakcína plus aplikace) je 580Kč. 

Objednání při návštěvě ordinace, telefonicky či mailem-stačí jen poslat mail: Mám zájem o očkování chřipka, chřipka/COVID či COVID  a my se Vám ozveme.

10.8.2022

Informace o očkování proti COVID-19

Vážení klienti,

během září budeme opět očkovat proti COVID-19, nejspíše vakcínou od firmy Pfizer, stejná vakcína je pro ev. první až čtvrté dávky. Zatím nejsou jednoznačné informace pro lékaře, koho přesně očkovat,  zda pouze klienty nad 60 let plus chronicky nemocné, či všechny. Informace budeme upřesňovat.

Prosím ohledně očkování  nyní v srpnu nevolejte, seznam zájemců z výše uvedených důvodů zatím nevedeme, nicméně minimálně s chroniky a lidmi staršími 60 let počítáme.

 

Očkování proti chřipce standardně cca od 1.10.2022, tetravalentní vakcínou jako vždy, předběžně počítáme s těmi, kdo byli naočkováni loni. Seznam opět zatím nemáme, tady je logistika nicméně o poznání jednodušší.

Lze očkovat i současně (COVID-19, chřipka, prevenar 13).

Očkování proti pneumokoku: kdo jste nad 65 let a ještě jste nedostali vakcínu prevenar 13 (jde o jednorázovou vakcínu 1x za život), můžeme naočkovat kdykoli-toto očkování nemá sezonu.

8.12.2021

Vážení klienti,

máme pro Vás další aktuality ohledně COVID-19:

 -interval pro přeočkování (posilovací dávka) byl u lidí 60+ a rizikových zkrácen na 5měsíců

-u ostatních trvá vhodnost přeočkování za 6 měsíců po dokončeném očkování proti COVID-19

-u lidí očkovaných jednodávkovou vakcínou Janssen je stanovena nutnost přeočkování již po 2měsících.

Vzhledem k tomu, že protilátky přetrvávají kratší dobu, než se předpokládalo, neváhejte a dojděte si prosím pro posilovací dávku. Doba dalšího-čtvrtého- přeočkování zatím nebyla stanovena. Přeočkovává se pouze mRNA vakcínami-Comirnaty (f.Pfizer) a Spikevax (dříve Moderna), a to u lidí primovakcinovaných jakoukoli jinou vakcínou. Jde o 1 dávku, dostanete hned další  mezinárodně platný certifikát.

Od 1.1.2022 je zkrácena platnost certifikátu o očkování proti COVID-19 na 9měsíců od dokončeného očkování či podané posilující dávky.

Vzhledem k situaci, kdy se onemocnění nekontrolovatelně komunitně šíří v populaci, je očkování proti němu naše nejlepší obrana proti této nemoci.

Na očkování musíte být 14 dní zdrávi, jediná kontraindikace je anafylaktická reakce na očkování proti COVID-19 v minulosti (anafyl. reakce na jakékoli jiné očkování se řeší individuálně, nejčastěji vakcinací za krátkodobé hospitalizace). Po 3. dávce většinou není žádná nežádoucí reakce, max. bolest v místě vpichu.

Na očkování se můžete po splnění výše uvedených kritérií objednat u nás, očkujeme nyní 4x týdně vakcínou Comirnaty.

15.11.2021

Aktuality ohledně COVID-19

Vážení klienti, jistě vnímáte opětovné výrazné zhoršování epidemiologické situace ohledně nákazy COVID-19. Věnujte prosím pár minut krátkému shrnutí aktuáních postupů.

 1. Mám příznaky COVID-19

Pokud máte některé příznaky, které vídáme u infekce COVID-19-tedy kašel, zvýšená teplota, ale i rýma, bolest v krku, zvýšená únava, bolesti kloubů, svalů a celého těla, kontaktujte nás prosím distančně-telefonicky či mailem. Zpravidla budete zasláni na PCR test a domluvíme další postup.  Každopádně prosím zůstaňte v domácí izolaci a léčte se jako při běžné virose-postel, horký čaj, vitaminy, léky proti teplotě, rýmě a kašli.

 1. Byl jsem v kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou

Pokud nemáte aspoň 14 dní od ukončeného očkování proti COVID-19, půjdete do karantény. Kontaktujte prosím hyg. stanici, oni Vám jsou povinni vystavit žádanku na PCR test, na který se dostavíte 5.-7.den po onom kontaktu, bude-li PCR negativní a Vy po celou dobu bez obtíží, karanténa se ukončí po 7 dnech počítaje ode dne následujícího po onom kontaktu.Výjimečně, pokud již nestihnete PCR test 5.-7. den, trvá karanténa 14 dní-bez PCR testu. Případnou pracovní neschopnost-karanténní neschopenku – Vám vystaví výhradně KHS (praktický lékař po opakovaném zneužívání situace ze strany veřejnosti  karanténní neschopenku již od 25.10.2021 není oprávněn vystavovat). Nás budete kontaktovat pouze v případě, že vyvinete příznaky suspektní z COVID-19 infekce (kašel, teplota atd.), jinak karantény řeší výhradně hyg. stanice.

Pokud máte aspoň 14 dní po ukončeném očkování proti COVID-19, nic z výše uvedeného se Vás netýká, normálně chodíte do práce atd., nikoho nekontaktujete. Doporučuji ale sledovat svůj zdr. stav a v případě jakýchkoli příznaků viz výše nás kontaktovat, vystavíme Vám žádanku na PCR. Doporučuji také omezit společenské kontakty – zejména návštěvy seniorů a zranitelných osob. Ze zkušenosti COVIDem onemocní často i plně očkovaní jedinci, mají-li ve společné domácnosti COVID pozitivní osobu (dnes je to nejčastěji dítě), naštěstí ale mají očkovaní jen velmi lehký průběh-např. jen pár dní rýmu.

 1. Chci se očkovat/přeočkovat proti COVID-19

Opět očkujeme v plném proudu, aktuálně výhradně vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer, která je dle mého názoru nejlepší. Očkujeme jak 3.dávky, tak nové zájemce o očkování. Vakcínu Comirnaty lze aplikovat po jakékoli i jiné vakcíně proti COVID-19, nejčastěji např. po vakcíně od firmy Astra Zeneca.Přeočkováváme jednou dávkou, jako primovakcinace jsou stanoveny nadále 2 dávky v rozestupu ideálně 21-23 dní.

Očkujeme minimálně 2x týdně, nutno se objednat u sestřičky, potřebujeme vždy 6 zájemců na 1 lahvičku.

Mezinárodní certifikát o prodělaném očkování každému hned posíláme na mail, ev. vytiskneme-cena 5Kč.

20.10.2021

Vážení klienti,

již máme potvrzenou dodávku vakcín Comirnaty (od firmy Pfizer) k očkování proti COVID-19 - den závozu bude 3.11.2021. Už jsme Vás začaly objednávat na 4.11., nutno vždy denně počet očkovaných v násobku 6. Přijímáme objednávky od nových zájemců o očkování, nyní lze již po 6M po ukončeného očkování. Nabízíme vakcínu všem, i těm dosud neočkovaným či zde neregistrovaným. Očkování je nejlepší možná obrana proti světové pandemii.

19.10.2021

Očkování proti COVID-19-posilovací dávky

Dnešní informace ohledně časového rozestupu jednotlivých dávek:

Ode dne 18.10.2021 se zkrátil minimální interval pro podání posilovací dávky z osmi na šet měsíců.

Nově lze tedy podat posilovací dávku nějdříve po šesti měsících od ukončeného základního očkovacího schematu (tj. jako třetí dávku, v případě Jannsenu jako druhou dávku).

Jako posilovací dávku lze použít buď Pfizer, nebo Modernu (bez ohledu na to, kterou očovací látkou bylo realizováno základní schema).

V naší ordinaci začneme očkovat vakcínou Pfizer (3., (2. po Jannsenu), ale i 1. dávky jako primoočkování u těch, kdo dosud proti COVID-19 očkováni nebyli) hned, jak to bude možné.

V současné době se finalizuje otázka distribuce vakcíny, je opakovaně přislíbeno, že do ordinací PL budou vakcíny zavezeny začátkem listopadu.

Kdo má zájem o očkování vakcínou Pfizer a dosud není na našem podzimním seznamu zájemců, prosím kontaktujte nás - nejlépe mailem.

Pro další informace sledujte náš web, po zavezení vakcíny Vás budeme kontaktovat ohledně konkrétního termínu očkování.

 

Očkování proti chřipce

Pokud by měl ještě kdokoli zájem, prosím kontaktujte nás, vakcínu je t.č. ještě možné doobjednat.

 

Očkování proti chřipce a COVID-19 lze aplikovat v 1 den či s odstupem 14 dní od sebe.

01.10.2021

Očkování proti chřipce

Nově je nabízíme u nás v ordinaci i pro ty, kdo je nemají hrazené ze zdr. pojištění, čili mladší lidé a lidé bez chron. onemocnění. Neboť vakcíny v lékárnách budou spíše jen v některých a sporadicky, nabízíme balíček vakcína (máme dle mého názoru tu nejlepší: Vaxigrip tetra) a aplikace za 530 Kč (samotná vakcína stojí 330Kč). Prosím všechny, a to i ty, kteří mají na očkování nárok zdarma, aby si –pokud tak dosud neučinili- svou dávku objednali u nás nejpozději do 10.října včetně (mailem, telefonicky či při návštěvě ordinace), pokud tak neučiní, nebudeme pro ně letos již vakcínu mít.

24.09.2021

Vážení klienti,

žádáme zájemce o podání 3.dávky očkování proti COVID-19 (musí být min. 8měsíců od ukončeného očkování-certifikátu), aby se nám nahlásili v ordinaci. Budeme objednávat vakcínu Comirnaty od firmy Pfizer, min. počet zájemců je 30.

Zatím během října začnou splňovat vstupní podmínky ti, kdo byli očkováni v ČR jako první, tedy lidé 80+.

Očkování u nás předpokládáme zač. listopadu-od té doby by mělo jít objednat vakcínu Pfizer do ordinací PL.

Děkujeme za spolupráci

23.09.2021

Vážení klienti,

polovina námi objednaných vakcín proti chřipce nám již dorazila, budeme jako každoročně zdarma očkovat seniory a chronicky nemocné, a to od října (aby imunita vydržela na vrchol chřipkové sezony, tj. únor) . Druhá část vakcín by měla dorazit do poloviny října. Ti z Vás, kteří mají zájem o očkování (klienti 65+, diabetici na léčbě, kardiaci, klienti s chron. plicními chorobami atd.), prosím kontaktujte nás nejlépe mailem a obdržíte od nás přesný termín očkování. Ostatní zájemci, kteří nemají nárok na očkování proti chřipce zdarma, nás mohou kontaktovat, pošleme jim e-Rp a pak přijdou na aplikaci vakcíny k nám, aby všichni, kdo nechtějí onemocnět chřipkou, mohli být očkováni.

20.09.2021

Informace ohledně 3.dávek očkování proti COVID-19

 

MZ dočasně povoluje použití registrovaných léčivých přípravků Comirnaty (Pfizer / BioNTech) a Spikevax (dříve COVID-19 Vaccine Moderna) jako  posilovací třetí dávku v rámci očkovacího schématu proti onemocnění covid-19 způsobem, který není v souladu s rozhodnutím o registraci (registrace ve dvou dávkovém schématu).

Třetí  dávku  může dostat pacient, který má dokončené základní očkovací schéma takovými léčivými přípravky, které lze uznat za účelem vystavení certifikátu o provedeném očkování.

Pro podání třetí dávky jsou určeny mRNA vakcíny (Comirnaty a Spikevax)

 

1.POSILOVACÍ DÁVKA

Posilovací dávka vakcíny se podává pacientům nejdříve po uplynutí 8 měsíců od dokončení základního očkovacího schématu (interval 8-12 měsíců po poslední dávce zákl. očkování).

Posilovací dávka není omezena na určitou skupinu osob (lze tedy podat každému zájemci, ovšem ne dříve, než za 8 měsíců po ukončeném očkování základním očkovacím schématem).

Doporučena je zejména pro:

 • seniory ve věku 65+ let
 • osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem,
 • osoby s chronickými onemocněními s predispozicí k těžkému průběhu nemoci covid-19,
 • zdravotníky a pracovníky v zařízení sociálních služeb, kteří v minulosti onemocnění covid-19 nikdy neprodělali.

Posilovací dávku lze podávat nejdříve od 20. 9. 2021.

2.DODATEČNÁ DÁVKA

To by mělo být převážně prováděno mimo ordinace praktických lékařů.

Dodatečná dávka se podává nejdříve po uplynutí 4 týdnů od dokončení základního očkovacího schématu (vakcíny Comirnaty, Spikevax nebo Vaxzevria). Ministerstvo nevylučuje podání dodatečné dávky těm pacientům, kteří byli očkování jedno dávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson).

Podání dodatečné dávky vakcíny je určeno těm pacientům, u kterých bylo dokončeno základní očkovací schéma a u nichž byl diagnostikován alespoň jeden z následujících zdravotních stavů:

 • středně těžká a těžká imunosuprese,
 • středně těžký nebo těžký primární imunodeficit,
 • pokročilá nebo neléčená infekce HIV nebo stav vyžadující imunosupresivní terapii, a to za podmínky, že tento způsob použití předmětných léčivých přípravků je dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky.

Dodatečnou dávku lze podat pouze na základě doporučení lékaře pracoviště, které se zabývá léčbou některého z výše uvedených stavů.

Do konce tohoto týdne předpokládáme ještě další upřesnění ohledně očkování. 

Shrnutí:

 1. posilovací dávky se budou týkat postupně těch, kteří mají 8M od dokončeného očkování (nejdříve 80+ atd.), od konce října půjde do ordinací PL objednat vakcínu od f. Pfizer, bude nutné vzít min. 30 dávek, tj. pro 30 lidí, denní počet naočkovaných jedinců každopádně bude muset být násobkem čísla 6. Očkování nemusí být přesně za 8M, stačí dodržet interval 8-12 měsíců.

06.09.2021

Očkování proti chřipce

Plánujeme očkovat cca od 1,10,2021, sledujte web ohledně aktuálních informací, zatím nemáme vakcíny, čili nikoho ještě neobjednáváme.

 

Očkování proti COVID-19

Vzhledem k tomu, že všichni naši klienti, kteří očkování výslovně několikrát neodmítli, jsou již dávno naočkovaní, žádné další vakcíny tedy neobjednáváme a očkovat t.č. neplánujeme. Ohledně ev. třetích dávek, které se dle dosavadních informací zatím asi budou týkat seniorů nad 60 let, zdr. pracovníků a pracovníků v soc. službách, nejsou ještě známy bližší informace, prosím sledujte náš web.

11.05.2021

Vážení klienti, ode dneška lze očkovat v naší ordinaci všechny zájemce 40+!!!

Seniory, kteří vakcínu neodmítli,  již máme všechny naočkované (částečně zde, částečně v očk. centrech). Nyní aktivně obvoláváme věkovou kategorii 50+, u které vidíme, že není ještě naočkovaná a nemá rezervaci již konkrétního termínu jinde. S puštěním dalších mladších ročníků na centrální úrovni nabízíme jejich rychlé naočkování zde-dokud budeme mít vakcíny. Stačí jen zavolat a přijít a již za 14 dní po vakcinaci máte 80% ochranu proti COVID-19.

Klienti očkovaní v březnu a dubnu:

Prosím nepište/nevolejte ohledně vakcín, druhé dávky jsou přislíbeny, až dorazí, objednáme Vás opět telefonicky na určitý čas. Interval od první dávky je ideálně 12-13 týdnů.

24.02.2021

Vážení  klienti,

jistě jste zaregistrovali rozhodnutí vlády, že se praktici od 1.3.2021 zapojí do očkování a budou očkovat svoje registrované pacienty. Informace, které k tomu zaznívají v médiích, jsou nepřesné a evidentně vyvolávají u praktických lékařů i veřejnosti nereálná očekávání, pokusím se některé informace uvést na pravou míru.

Na úvod je třeba říci, že:

Nadále trvá kritický nedostatek vakcín. Trvá i nevůle některých hejtmanů a krajských koordinátorů do očkování zapojit praktické lékaře, koordinátoři to vnímají jako komplikaci. Z jejich strany trvá snaha preferovat  očkovací centra.

Od 1.3. se očkování u PL otvírá souběžně věkové skupině 80+ i 70+. Prioritou je samozřejmě očkovat nejprve seniory 80+, ale to nebude omezovat naši možnost  zároveň očkovat osoby 70+.

Osoby v těchto věkových skupinách, které se budou chtít  očkovat u PL, se nebudou registrovat v centrálním rezervačním systému a budou se obracet přímo na PL.V tuto chvíli nebudeme mít  možnost očkovat neregistrované pacienty, ani učitele, ti se musí očkovat v očkovacích centrech. Není zatím ani možnost  očkovat  mladší pacienty s chronickým onemocněním.

Vzhledem k nedostatku vakcín je bohužel nutná registrace pacientů, kteří se přihlásí k očkování u praktického lékaře. Registraci provede praktický lékař.

Zásadním problémem bude distribuce vakcín. V tuto chvíli je nutné říci, že všichni PL rozhodně nebudou od 1.3. očkovat  a je zřejmé, že rozhodně všichni nebudou mít k tomuto datu ani k dispozici vakcíny. Zatím existuje pouze distributor na vakcíny Astra Zeneca a ty jsou v tuto chvíli také jediné, které můžeme v nejbližších týdnech v našich ordinacích očekávat. Jejich dodání ale limitují tři zásadní problémy:

1. Vakcín bude v březnu a dubnu přicházet do ČR poměrně málo.

2. Krajský koordinátor očkování má v tuto chvíli pravomoc stáhnout si jejich nelimitované množství (v extrémním případě všechny) pro potřeby očkovacích center. Teprve zbytek se bude distribuovat praktikům.

3. Minimální balení, které je možné do ordinace PL dodat,  je 100 dávek vakcíny. Krabici, která obsahuje 10 vialek po 10 dávkách nelze dělit.

Shrnutí:

Budu čekat na přidělení PIN k mému vstupu do ISIN OČKO (mělo by proběhnout  zač. března 2021).

Poté tam musím zanést údaje minimálně100 pacientů 70+, kteří se chtějí očkovat u nás (zabere mi to několik desítek hodin!!).

Poté budu zařazena do pořadí PL, kterým se (možná, když to krajský koordinátor dovolí) budou někdy vakcíny distribuovat.

Poté začneme tyto pacienty ihned očkovat.

Prosíme tedy všechny zájemce o očkování proti COVID -19 v naší ordinaci ročník 1951 a starší, aby se nám ozvali MAILEM či lístečkem do schránky se jménem, ročníkem a textem: zájem o očkování proti COVID-19. Prosím kvůli očkování NETELEFONUJTE, linka musí zůstat dostupná pro nemocné!!!!! 

aktuální informace 18.2.2021

Očkování proti COVID-19

Vážení klienti, jak je znát z informací z masmédií - očkování proti COVID-19, což je naše nejdůležitější zbraň pro boj s virem a asi jediná šance k návratu k předkovidovému životu, v ČR vázne. Zatím nejsou ani zdaleka očkovaní  všichni zdravotníci a senioři 80+ (skupina 1A dle Národní vakcinační strategie).

Praktičtí lékaři bohužel dosud žádné vakcíny nemají, byť opakovaně hlásají svou připravenost k očkování. Já sama jsem opakovaně vakcíny poptávala,psala na magistrát i jinam, bez odpovědi. Netušíme, zda a kdy vakcíny dostaneme. Jistě bychom spolu s ostatními kolegy byli schopni výrazně navýšit počet vakcinovaných, byť na úkor našeho času. Veškeré povinnosti související s očkováním jsou totiž zejména časově extrémně náročné, už bude náročný logistický problém sestavit pořadí zájemců, nazvat je na přesný čas a mít vždy v záloze další, kdyby někdo akutně vypadl. Vakcíny se totiž ředí po 6 či 8 či 10, které se musí do 6 hodin vyočkovat, nelze je skladovat. Dále je nutné vykazování pojišťovnám a zejména do ISINu, což zabere po zacvičení se (půjde o mnoho údajů, které budeme muset u každého očkovaného jedince vyplňovat) 10-15 min. na 1 očkovaného.

Naše ordinace má jednoznačně proaktivní přístup stran jakékoli prevence, čili i očkování. Jsme se sestřičkou ochotny se očkování i přes výrazné zejména časové nároky věnovat.

Pokud bychom vakcíny přece jen dostaly, chtěly bychom ihned začít s vakcinací. Nejdříve to budou zde registrovaní klienti nad 80 let, kteří dosud nebyli očkovaní v očk. centrech ani nemají již zarezervovaný konkrétní termín na očkování tamtéž.

Abychom byly připravené, rády bychom si udělaly seznam zájemců. Vakcíny bychom měly dostat, nerozhodne-li vláda opět jinak, na přelomu března a dubna 2021.

Prosíme všechny klienty 80+ (využijte ev. pomoci Vašich rodinných příslušníků), aby nám nahlásili, zda již byli očkováni a kdy (např. únor 2021).

Dále prosíme zájemce o očkování v naší ordinaci (zatím pouze zde registrovaní 80+, kteří nebyli naočkování jinde ani nemají závazný termín k očkování v očk. centru), aby se nám do konce února 2021 nahlásili, a to mailem či vhozením kartičky do schránky (celé jméno a příjmení, rok narození, text-zájem o očkování proti COVID -19 zde). Z důvodu extrémního počtu každodenně volajících prosím nepoužívejte k nahlášení očkování telefon, linka musí být k dispozici pro akutně nemocné.

Mockrát děkujeme a věříme, že Vás budeme moci naočkovat!

Dle prohlášení vlády po naočkování aspoň 70% populace 80+ bude vakcína poskytnuta postupně pro stále mladší ročníky.    

prosinec 2020

Očkování proti COVID-19

Vážení klienti, pro množící se dotazy ohledně očkování proti COVID-19 jsem pro Vás připravila podrobnější informace:

Předpokládá se, že dnes 21,12,2020 bude Evropskou lékovou agenturou a současně i Evropskou lékovou komisí schválena registrace pro vakcínu proti COVID-19 firmy Pfizer pro EU. V době pandemie není třeba lokálních registrací v jednotlivých státech EU, čili vakcína do jejím dovezení do ČR bude okamžitě uvolněna k použití. Byť doba od začátku pandemie byla pro nalezení vakcíny a její registraci relativně krátkká, nejde o žádnou "rychlokvašku". Vakcíny prošla standardními preklinickými i klinickými testy, nebyl snížen počet dobrovolníků, kterým byla vakcína aplikována k zjišťování její bezpečnosti a účinnosti. Došlo pouze k urychlení admin. procesu a časovému překrývání jednotlivých fází jejího vývoje.

Jde o genetickou (genovou ) vakcínu, její součástí je přímo mRNA, která v cytoplazmě svalové buňky (vakcína bude aplikována do svalu paže jako jiné vakcíny) vede k tvorbě spike proteinu-součást SARS CoV 2. Tento protein stimuluje imunitní systém k buněčné i protilátkové odpovědi na tento cizí antigen. Mediátorová RNA se nedostane do bun. jádra, nelze tedy změnit genet. informaci buňky samotné.

Dalším typem bude např. vakcína od firmy Astra Zeneca, vektorová vakcína, s použitím opičího adenoviru, pro lidské buňky nepatogenního. Opět bude docházet k tvorbě antigenu. Většina vakcín bude dvojdávková s režimem aplikací 0.den -  21. až 28.den. Zatím budou aplikovány pouze dospělé populaci, a to zdarma a nepovinně.

Budou určeny i pro ty, kteří již COVID-19 prodělali, a to nejlépe s aplikací cca 90.den od pozitivity.

Kontraindikací k vakcinaci bude dětský věk, těhotné a kojící ženy -z důvodu nedostatku dat ohledně bezpečnosti a účinnosti, časem budou nejspíš data i pro tyto skupiny obyvatel.

Účinnost vakcíny od firmy Pfizer je 95,6% u lidé do 55 let, u starších  93,7%.Bezpečnost a nežádoucí účinky vakcíny jsou podobné jako u jiných vakcín, nejčastěji zvýšená teplota v den očkování, lokální bolestivost a zduření v místě vpichu, méně často únava a bolesti hlavy.

Problémem genových vakcín je nutnost jejich skladování při minus 70st. Celsia (mRNA je při vyšších teplotách nestabilní). V době pandemie budou vakcíny výrobcem distribuovány v tzv. pizza boxech po 5000 dávkách - dávka pro 5000 lidí. Rozmrazit k aplikaci půjde najednou min. 1000 dávek (1 plato). To bude nutné naředit fyziologickým roztokem, rozdělit po dávkách do stříkaček, přidat jehly a poté do 6 hodin naočkovat. Z toho vyplývá, že aplikace těchto vakcín bude vázána jen na veliká centra-očkovací či velké nemocnice, která budou muset nakoupit výkonné mrazáky a budou schopné naočkovat tisíce lidí najednou. Genové vakcíny nebudou tedy z technologických důvodů uvolněny pro praktické lékaře.

Nejprve budou očkováni ti celou epidemií nejpostiženější-zdravotníci, a to v první řadě pracovníci covidových center, urgentů a JIP. V druhé fázi budou na řadě senioři a chronicky nemocní. Další organizace očkování bude záviset na aktuální situaci s dalšími vakcínami.

Pro naočkování registrovaných pacientů každého PL bude nezbytná výborná organizace zvacího systému pro pacienty, vzhledem k nutnosti ředění očkovacího séra a zkompletování vakcíny i u vektorových vakcín - v ordinacích PL. Budeme muset zvát vždy pacienty v násobcích pěti- z 1 lahvičky bude 5 dávek vakcíny. Vše se navíc bude muset pečlivě zapisovat do centrálního systému ISIN. Bude to logisticky i časově extrémně náročné. Až bude očkování pro Vás aktuální, budeme Vás včas informovat.

Vakcína proti COVID-19 je nejen dle názoru předních našich i zahraničních odborníků naše jediná naděje na navrácení se do normálního či téměř normálního života. K zabránění komunitního šíření viru v populaci bude nutné naočkovat 60, lépe 70% populace. Počet předobjednaných vakcín je zatím 6,9 milionu (pro cca 4miliony obyvatel-některé jsou jen jednodávkové), počty objednaných vakcín se postupně budou navyšovat. Běžná populace se dle mého názoru začně očkovat od léta 2021.

Prosím pomozte přerušit šíření COVID-19 a dodržujte epid. opatření a až bude čas, nechte se naočkovat. Ochrana proti viru bude po očkování výrazně delší než po prodělání onemocnění. 

Shrnutí: Očkování proti koronaviru je naší jedinou šancí vrátit se k normálu. Očkovací látky budou postupně pro všechny, kdo projeví zájem, t.č. vyjma dětí, těhotných a kojících žen. Nejprve vzhledem k technologickým omezením nebude očkování realizováno přes praktické lékaře. Bude to logisticky, technicky i časově pro očkující lékaře extrémně náročné, včetně následné komplikované administrativy vykazování a hlášení očkování. Sledujte prosím informace k očkování v médiích a na našem webu.

Další info na: SUKL.....covid -19..... vakcíny 

Ještě doplnění k Ag testům: lze je opakovat po 5 dnech, čili jejich provedení nebude hrazeno ZP u pacientů s předchozím ag testem mladším 5 dní a dále u pac. méně než 90 dní po předchozí PCR pozitivitě na SARS CoV 2. 

Pravidelné povinné očkování proti tetanu - zdarma.

Očkování proti chřipce, u seniorů nad 65 let  a chronicky nemocných zdarma.Omezení pouze dostupností vakcíny.

Očkování proti pneumokokům, u seniorů nad 65 let zdarma.

Nadstandardní očkování:

 • očkování proti chřipce (dle informací z lékáren a médií je v současné době vakcína těžko sehnatelná);
 • očkování proti klíšťové meningoencefalitidě  - zánětu mozkových blan;
 • očkování proti žloutence typu A a B;
 • očkování proti černému kašli;
 • očkování cestovatelů - břišní tyfus, ...;

zajímavé odkazy: 

http://www.mzcr.cz/

očkovací kalendáře

rady pacientům  ze SÚKL

velmi hezky přehledně zpracované stránky jsou také na adrese:

https://www.ockuji.cz/

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.